Terier szkocki

Terier szkocki
Wielkość:
mały
Aktywność:
wysoka
Grupa kynologiczna:
Teriery

Wzorzec FCI nr 73: Terrier Szkocki

Pochodzenie: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery sekcja 2 teriery małe Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:

Pies przysadzisty o wymiarach odpowiednich dla norowca. Krótkonożny, aktywny, sprawia wrażenie mocnego, przy swym niewielkim wzroście. Jak na psa tych wymiarów jego głowa wydaje się długa. Pomimo swych krótkich kończyn, bardzo ruchliwy i zwinny.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:

Wierny i przywiązany do swego pana, pełen godności, niezależny, niezbyt wylewny, odważny i bardzo inteligentny. Zuchwały, ale nigdy agresywny.

GŁOWA:

długa, ale pasująca do sylwetki i wymiarów psa. Mózgoczaszka dość szeroka, lecz ze względu na długość głowy wydaje się węższa. Jest prawie płaska. Stop niewielki, ale wyraźny, na poziomie oczu. Trzewioczaszka: Trufla nosowa duża, z profilu linia biegnąca od niej ku żuchwie (podbródek) wydaje się skierowana ku tyłowi . Kufa mocna, głęboka na całej długości. Mózgoczaszka i kufa są tej samej długości. Uzębienie mocne, duże, w regularnym zgryzie nożycowym, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione prosto. Policzki; kości policzkowe nie są wystające. Oczy kształtu migdała, ciemnobrązowe, dość szeroko rozstawione, głęboko osadzone pod brwiami, o bystrym i inteligentnym spojrzeniu. Uszy ładnie zarysowane, cienkie, spiczaste, wyprostowane i osadzone na szczycie czaszki, ale niezbyt do siebie zbliżone. Uszy duże, szerokie u nasady są poważną wadą.

SZYJA:

mocno umięśniona, średniej długości.

TUŁÓW:

o prostej górnej linii. Grzbiet stosunkowo krótki, silnie umięśniony. Lędźwie muskularne i głębokie. Klatka piersiowa: żebra dobrze zaokrąglone, spłaszczają się stopniowo ku nisko położonemu mostkowi, sięgają daleko do tyłu. Silne związanie w lędźwiach.

OGON:

Średniej długości, proporcjonalny, wysoko osadzony, gruby u nasady zwęża się ku koniuszkowi. Noszony prosto ku górze lub lekko zakrzywiony nad grzbietem.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: głowa jest noszona na muskularnej, średnio długiej, szlachetnej szyi, która przechodzi w długie i skośne łopatki. Wydatne przedpiersie wysunięte wyraźnie przed kończyny przednie, które są proste o mocnej kości. Szeroka klatka piersiowa położona jest nisko między kończynami. Łokcie nie powinny być odstające ani wciśnięte pod tułów. Śródręcza proste. Kończyny tylne o wyjątkowej sile, jak na psa tej wielkości. Pośladki mocne i szerokie. Uda bardzo silne. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Śródstopia krótkie i mocne, nie są skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Łapy dość duże o mocnych opuszkach. Palce są dobrze wysklepione, zwarte. Łapy kończyn przednich są nieco większe od tylnych.

RUCH:

Równomierny i swobodny, kończyny przednie i tylne stawiane są prosto do przodu. Posuwistość ruchu zależy przede wszystkim od kończyn tylnych.

OKRYWA WŁOSOWA:

Włos przylegający do ciała, dwojakiego rodzaju. Podszerstek jest krótki, gęsty i miękki. Włos okrywowy jest szorstki, gęsty i twardy (druciany). Taka szata chroni psa przed zmianami pogody. Umaszczenie: czarne, pszeniczne lub pręgowane w każdym z tych kolorów.

WAGA i WZROST:

Wysokość w kłębie: 24,4 - 28 cm. Waga: 8,6 - 10,4 kg.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa. Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w worku mosznowym

Czy ta rasa jest dla mnie?

Rozwiąż nasz test, a dowiesz się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie.