Norwich Terrier

Norwich Terrier
Wielkość:
mały
Aktywność:
średnia
Grupa kynologiczna:
Teriery

Wzorzec FCI nr 72: NORWICH TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 26.06.1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery sekcja 2 teriery małe Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:

Jest to mały pies, na niskich nogach, pełen temperamentu. Krępy i mocny, ma silne ciało i kościec. Chlubne blizny po potyczkach są tolerowane.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:

Norwich jest jednym z najmniejszych terierów. Jego usposobienie jest miłe, nie jest kłótliwy. Natura żywiołowa i nieskomplikowana. Wesoły i nieustraszony.</p>

GŁOWA:

Mózgoczaszka szeroka o lekko zaokrąglonym czole i dobrej odległości pomiędzy uszami. Stop wyraźnie zaznaczony. Trzewioczaszka klinowata i mocna. Jest ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, którą mierzymy od guza potylicznego po niższą partię stopu. Wargi ścisłe, przylegające. Uzębienie: szczęka i żuchwa są mocne. Zęby dość duże i silne w regularnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że zęby szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie zęby żuchwy. Ustawione pod kątem prostym. Oczy owalne, małe, ciemne i błyszczące. Żywe, pełne wyrazu spojrzenie. Uszy stojące, dobrze rozstawione, osadzone na szczycie głowy. Są średniej wielkości o spiczastych koniuszkach. Gdy pies jest zainteresowany, trzyma je prosto, w spoczynku mogą być skierowane ku tyłowi.

SZYJA:

Mocna, dobrej długości, pasująca do ciała, wtapia się harmonijnie w skośnie ustawione łopatki.

TUŁÓW:

Grzbiet krótki, prosty i zwarty. Lędźwie krótkie. Klatka piersiowa głęboka, długa o uwypuklonych żebrach.

OGON:

Kopiowany lub nie. Ogon kopiowany: średnio długo, wysoko osadzony, jest zakończeniem idealnie prostej, górnej linii tułowia, noszony pionowo; Ogon niekopiowany: jest średniej długości, pasuje do sylwetki psa. Stanowi zakończenie idealnie równej górnej linii tułowia. U nasady jest grubszy, zwęża się ku końcowi. Jest tak prosty, jak to tylko możliwe. Noszony radośnie, ale nie zakręcony.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie mocne, krótkie i proste. Łokcie przylegające do tułowia. Śródręcza mocne i pionowo ustawione. Kończyny tylne szerokie, mocne i muskularne. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe nisko położone. Wykrok jest energiczny. Łapy okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu kierują się zdecydowanie do przodu.

RUCH:

Kończyny przednie kierują się na wprost. Tylne poruszają się po tej samej linii, co przednie. Śródstopia są ustawione równolegle. Wykrok jest elastyczny.

OKRYWA WŁOSOWA:

Włos twardy, druciany, prosty i przylegający do ciała. Podszerstek jest gęsty. Włos jest dłuższy i bardziej nastroszony na szyi, gdzie tworzy kryzę otaczającą głowę. Sierść na głowie i uszach jest krótka i gładka, za wyjątkiem brwi i niewielkich wąsów. Umaszczenie: wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzle (mieszanka włosów cieniowanych siwo-rudych). Białe znaczenia lub łaty są niepożądane.

WYMIARY:

Idealna wysokość mierzona w kłębie wynosi 25-26 cm.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa. Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w worku mosznowym.

Czy ta rasa jest dla mnie?

Rozwiąż nasz test, a dowiesz się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie.