Norfolk Terrier

Norfolk Terrier
Wielkość:
mały
Aktywność:
wysoka
Grupa kynologiczna:
Teriery

Wzorzec FCI nr 272: NORFOLK TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery sekcja 2 teriery małe Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:

Norfolk jest jednym z najmniejszych terierów. Na krótkich nogach, krępy, mocny, odważny i rezolutny. Ma krótki grzbiet, silne ciało i mocną kość. Chlubne blizny po potyczkach są tolerowane.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:

Jak na swoje wymiary jest demonem. Usposobienie ma miłe, nie jest skomplikowany ani kłótliwy. Nieustraszony i bystry.

GŁOWA:

Mózgoczaszka szeroka o lekko zaokrąglonym czole, z dobrą odległością pomiędzy uszami. Stop dobrze zaznaczony. Trzewioczaszka: Kufa mocna o klinowatym kształcie, jest ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, której długość mierzymy od guza potylicznego do stopu. Wargi ściśle przylegające. Uzębienie: szczęka i żuchwa mocne. Zęby dość duże, silne, regularny zgryz nożycowy, to znaczy, że zęby szczęki zachodzą na zęby żuchwy przykrywając je w ścisłym kontakcie. Ustawione są pod kątem prostym. Oczy owalne, głęboko osadzone, ciemnobrązowe lub czarne. Spojrzenie żywe, badawcze i inteligentne. Uszy średniej wielkości, w kształcie litery „V”, ale leciutko zaokrąglone na koniuszkach, opadają do przodu, noszone przy policzkach.

SZYJA:

Mocna, średniej długości.

TUŁÓW:

zwarty, grzbiet krótki, górna linia prosta, żebra dobrze wysklepione.

OGON:

Kopiowanie nie jest obowiązkowe. Ogon kopiowany: na średnią długość, osadzony wysoko, noszony prosto do góry; Ogon niekopiowany: jest średniej długości, pasuje do sylwetki psa, gruby u nasady, zwęża się ku koniuszkowi, tak prosty, jak to tylko możliwe, noszony śmiało, ale nie zakręcony.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie dobrej konstrukcji, mocne, proste i krótkie. Łopatki dobrze pochylone ku tyłowi, podobnej długości jak ramiona. Kończyny tylne muskularne. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe nisko położone, śródstopia oglądane od tyłu proste. Ruch kończyn tylnych jest płynny. Łapy okrągłe o grubych opuszkach.

RUCH:

Swobodny, pewny i wydajny. Poczynając od łopatek, kończyny przednie wyrzucane są prosto, dobre kątowanie kończyn tylnych zapewnia siłę wykroku. Kończyny tylne poruszają się po tej samej linii co przednie i pracują swobodnie, poczynając od bioder. Są elastyczne w kolanach i stawach skokowych. Górna linia podczas ruchu pozostaje pozioma.

OKRYWA WŁOSOWA:

Włos twardy, druciany, prosty, ściśle przylegający do ciała. Dłuższy i bardziej sterczący na szyi i łopatkach. Sierść na głowie i na uszach jest krótka i gładka za wyjątkiem wąsów i brwi. Nie jest pożądany nadmierny trymming. Umaszczenie: wszystkie odcienie rudego, pszenicznego, czarnego z podpalaniem i grizzle (siwo-rude). Białe znaczenia i łatki są tolerowane, ale niepożądane.

WZROST:

Za idealną wysokość mierzoną w kłębie uważa się 25-26 cm.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa. Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w worku mosznowym

Czy ta rasa jest dla mnie?

Rozwiąż nasz test, a dowiesz się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie.