Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier
Wielkość:
mały
Aktywność:
wysoka
Grupa kynologiczna:
Teriery

Wzorzec FCI nr 345: JACK RUSSELL TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania

Kraj utworzenia rasy: Australia

Data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000

Użytkowanie: terier pracujący, nadający się do norowania. Doskonały jako pies do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery

sekcja 2 teriery małe Wymaga się prób pracy</p>

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:

Jack Russell teriery wywodzą się z Anglii. Rasa powstała dzięki zabiegom czcigodnego Johna Russell. („Jack” jest zdrobnieniem imienia John – uwaga tłumacza). W latach 1800 hodował on i udoskonalał linię foksterierów, które na polowaniach biegły obok foxhoundów, wchodziły pod ziemię, wypędzały lisy i inną zwierzynę z ich nor lub kryjówek. Powstały dwie odmiany psów o zasadniczo podobnym wzorcu z wyjątkiem pewnych różnic dotyczących wzrostu i proporcji ogólnych. Wyższy pies, o obrysie zbliżonym do kwadratu jest znany obecnie jako Parson Russell Terrier, zaś mniejszy o nieco wydłużonej sylwetce nazwany został Jack Russell terierem.

WYGLĄD OGÓLNY:

Mocny, energiczny i zwinny terier o silnej osobowości. Jego gibkie ciało jest średniej długości. Wyraz zapału, właściwa mu gorliwość łączą się z bystrością jego ruchów. Ogon może być przycinany, lub nie. Sierść gładka, szorstka lub drutowata.

WAŻNE PROPORCJE:

- ogólnie pies jest dłuższy niż wyższy;

- głębokość klatki piersiowej mierzona od kłębu do mostka jest równa długości kończyn przednich, od łokci do ziemi;

- obwód klatki piersiowej chwyconej za łokciami ma wynosić ok. 40 – 43 cm.

CHARAKTER:

Terier o żywym usposobieniu, czujny, ruchliwy, inteligentny, pełen temperamentu. Odważny, nieustraszony, przyjazny przy spokojnej pewności siebie.

GŁOWA:

Mózgoczaszka powinna być płaska, umiarkowanej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom, a następnie ku kufie o dobrej objętości. Stop: dobrze zaznaczony, ale nie za wydatny. Trzewioczaszka: Trufla nosowa czarna. Kufa: mierzona od nosa do stopu powinna być nieco krótsza niż mózgoczaszka (odległość od stopu do guza potylicznego). Wargi dobrze przylegające o czarnej pigmentacji. Uzębienie: szczęka i żuchwa bardzo mocne, głębokie, szerokie o dużej sile chwytu. Zęby mocne. Zgryz nożycowy. Oczy małe, kształtu migdała o bystrym, przeszywającym spojrzeniu. NIE MOGĄ BYĆ wyłupiaste, powieki mają ściśle przylegać do gałki ocznej. Ich brzegi są czarno pigmentowane. Uszy bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. Policzki o dobrze zaznaczonej muskulaturze.

SZYJA:

Silna o czystym obrysie. Umożliwia swobodne noszenie głowy.

TUŁÓW:

Mieści się w prostokącie. Grzbiet prosty. Odległość od kłębu do nasady ogona jest nieco większa niż wysokość psa w kłębie. Lędźwie powinny być silne, krótkie i mocno umięśnione. Klatka piersiowa raczej głębsza niż szersza, z dobrym prześwitem od podłoża. Mostek znajduje się w połowie wysokości psa mierzonej od kłębu do ziemi. Żebra winny być dobrze uwypuklone od swej nasady, przy kręgosłupie. Na bokach spłaszczają się tak, że chwyciwszy za łokciami psa w obie dłonie możemy go objąć. Obwód powinien wynosić w przybliżeniu 40 – 43 cm. Rękojeść mostka ( przedpiersie ) uwypuklone tak, ze znajduje się wyraźnie przed stawem barkowym.

OGON:

W spoczynku może opadać. Gdy pies jest w ruchu winien się unosić. W przypadku gdy został skrócony, jego koniuszek ma znajdować się na poziomie wysokości uszu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: Łopatki dobrze pochylone ku tyłowi, nieprzesadnie umięśnione. Jako całość kończyny od łokci po ziemię proste, niezależnie czy oglądamy je od przodu, czy z boku. Ramiona dostatecznie długie i kątowane tak by łokcie znajdowały się pod tułowiem. Kończyny tylne silne i muskularne, w odpowiedniej proporcji do masy ciała w łopatkach. (Tył pasuje do przodu – nota tłumacza). Stawy kolanowe dobrze kątowane. Śródstopia w swobodnej postawie, oglądane od tyłu są równoległe. Stawy skokowe nisko położone. Łapy okrągłe, o twardych opuszkach, nieduże, nie kierują się na zewnątrz, ani do wewnątrz. Palce średnio wysklepione.

RUCH:

Harmonijny, swobodny i sprężysty.

OKRYWA WŁOSOWA:

Sierść może być gładka, szorstka lub drutowata. Odporna na wpływy atmosferyczne. Nie może być korygowana ( skubana) aby nadać psy wygląd gładkowłosego lub o włosie drutowatym. Umaszczenie białe MUSI dominować, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te mogą być od jasnopłowych , po bardziej intensywne , kasztanowe.

WZROST I WAGA:

Wzrost: idealny: 25 – 30 cm. Waga: na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała. Pies o wzroście 25 cm powinien ważyć ok. 5 kg. Pies o wzroście 30 cm odpowiednio 6 kg.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego standardu są traktowane jako wady i ocenia się je w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie i samopoczucie psa.

Do poważnych wad zaliczyć należy:

- brak typu teriera;

- brak harmonii, niedostatek, lub przesada w odniesieniu do któregokolwiek z punktów wzorca;

- mało wydajny, bądź wadliwy ruch;

- nieprawidłowe uzębienie.

Psy o widocznych wadach fizycznych, lub odchyleniach psychicznych powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w mosznie

Czy ta rasa jest dla mnie?

Rozwiąż nasz test, a dowiesz się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie.