Foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy
Wielkość:
mały
Aktywność:
wysoka
Grupa kynologiczna:
Teriery

Wzorzec FCI nr 12

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Użytkowanie: terier

Klasyfikacja FCI: grupa 3 - teriery, sekcja 1 - teriery duże i średnie Próby pracy fakultatywne (pozostawione do wyboru).

WYGLĄD OGÓLNY:

Pies bystry i ruchliwy, przy niewielkich wymiarach silny, o mocnym kośćcu. Nigdy nie może być jednak topornej, ociężałej budowy. Kończyny nie powinny być ani za długie, ani zbyt krótkie. W postawie foksterier ma przypominać konia myśliwskiego - huntera, który przy swoim krótkim grzbiecie stoi pewnie na nogach, pokrywając dużo terenu.

USPOSOBIENIE/CHARAKTER:

Aktywny o szybkich ruchach, czujny o żywej reakcji. Przyjacielski, od i towarzyski.

GŁOWA:

Mózgoczaszka: płaska, o średniej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom. Stop niewielki. Trzewioczaszka: Trufla nosowa czarna. Kufa: szczęka i żuchwa są mocne, silnie umięśnione, leciutkie zagłębienia pod oczami. Ta część kufy jest odpowiednio rzeźbiona, stopniowo zwężająca się w kierunku nosa, ale nie w prostej linii, tak by była klinowata. Uzębienie: mocna szczęka i żuchwa w regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym, to znaczy że górne siekacze przykrywają dolne przy ścisłym kontakcie i są ustawione pionowo. Policzki nigdy nie mogą być pełne. Oczy ciemne, małe, dosyć głęboko osadzone, możliwie okrągłe. Wyraz oczu żywy i pojętny. Uszy małe, w kształcie litery "V", opadające ku przodowi, noszone przy policzkach. Nie powinny opadać na boki głowy. Linia załamania uszu znajduje się powyżej szczytu czaszki. Małżowiny są średniej grubości.

SZYJA:

Zgrabna, muskularna, dobrej długości, sucha, bez podgardla. Stopniowo rozszerza się ku barkom.

TUŁÓW:

Grzbiet krótki, mocny i prosty, bez jakichkolwiek oznak słabości. Lędźwie mocne, lekko zaokrąglone. Klatka piersiowa głęboka, ale nie szeroka. Żebra: żebra prawdziwe umiarkowanie wyskłepione, żebra rzekome długie.

OGON:

Osadzony raczej wysoko, dość mocny, zwyczajowo kopiowany. Jego noszenie jest radosne, nie powinien być zagięty nad grzbietem lub zawinięty.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie oglądane z każdej strony mają być proste. Kościec na całej ich długości mocny. Łopatki długie i skośne, dobrze pochylone ku tyłowi. Zwieńczenie łopatek o delikatnym obrysie, kłąb wyraźnie uwydatniony. Kończyny tylne mocne, muskularne, nie może być opadającego zadu, ani podkurczonych nóg. Uda długie i silne. Kolana dobrze katowane. Stawy skokowe nisko umiejscowione, Łapy: małe, okrągłe i zwarte. Opuszki twarde i jędrne. Palce są umiarkowanie wysklepione i nie powinny być zwrócone do wewnątrz ani na zewnątrz.

RUCH:

Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu i są względem siebie równoległe. Łokcie pracują swobodnie na osi tułowia. Kolana nie są skierowane na zewnątrz ani do wewnątrz. Dobry, energiczny ruch, wypchnięcie zależy od elastyczności kończyn tylnych.

OKRYWA WŁOSOWA:

Szata: prosta, przylegająca, twarda, gładka, gęsta i obfita, spodnia strona ud i podbrzusze są także porośnięte. Umaszczenie: dominuje biel. Całe białe, białe w rude, czarne lub czarno podpalane łaty. Łaty pręgowane lub wątrobiane nie są pożądane.

WIELKOŚĆ:

Waga: dla samców 7,3 - 8,2 kg, dla suk 6,8 - 7,7 kg.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być uważane za wady i oceniane w zależności od stopnia odchylenia.

UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w mosznie.

Czy ta rasa jest dla mnie?

Rozwiąż nasz test, a dowiesz się, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza właśnie dla Ciebie.