Obcinanie paznokci

Dodane przez:
Adam, 22.09.2010
Kategoria:
Zdrowie i pielęgnacja

Każdy posiadacz psa czy też kota z czasem spotka się z charakterystycznym odgłosem, jakim jest stukanie pazurków o podłogę. Oznacza to iż jest najwyższa pora na obcięcie ich. Paznokcie powinno obcinać się już szczeniakom. Jeśli nie będzie się tego robić gdy pies jest mały, można mieć później z tym problemy gdy będzie dorosły, ponieważ pies nie będzie do tego przyzwyczajony i obcinanie paznokci dorosłemu psu może okazać się czynnością dość skomplikowaną.

By czynność tę przeprowadzać samodzielnie, warto pokusić się o zakup obcinacza do paznokci dla psów. Jest on stosunkowo niedrogi i można go nabyć w każdym sklepie zoologicznym.

Jak obcinać paznokcie psu.

Jeśli jesteśmy posiadaczami psa rasy małej, to najlepszym sposobem jest posadzenie go sobie na kolanach, tyłem do siebie. Jeśli pies jest rasy średniej lub jeszcze większej, należy jego przednie łapy oprzeć o stół, kanapę czy też krzesło, przytulić go od tyłu i złapać za łapkę w której chcesz obciąć pazurki. Jeśli zauważysz, iż ta pozycja nie jest dla psa komfortowa, usiądź obok niego na podłodze. Podczas obcinania pazurków należy mówić do psa uspokajającym tonem, takim by wiedział iż wszystko skończy się dobrze i nic mu nie grozi.

Jedną ręką mocno chwytamy łapę psa, tak by nie udało mu się jej wyrwać. Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do obcinania paznokci, przed rozpoczęciem tego zabiegu, należy psa stopniowo przyzwyczajać do dotyku głaskając i jak najczęściej dotykając jego łapki, paznokci, poduszeczek. Z czasem sam da nam odczuć, iż ten dotyk nie będzie sprawiał mu problemów. Wtedy możemy przejść do obcinania paznokci. Gdy naciśniemy na palec, paznokieć wysunie nam się całkowicie. W tej sposób łatwiej możemy ocenić jego długość.

Paznokcie u psów obcina się od dołu ku górze, nigdy inaczej. Obcinacz należy trzymać tak, by wewnętrzna część naszej dłoni dotykała poduszeczki łapy psa.

Paznokcie obcinamy stopniowo, zaczynając od ich małego przycięcia. Pozwoli to zobaczyć Nam gdzie jest granica między tkanką nerwową a paznokciem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że psy nieprzyzwyczajone do obcinania pazurów będą się szarpać oraz zabierać łapkę. Obcinanie pazurów jest zabiegiem bezbolesnym jeśli nie trafi się właśnie na nerw. Należy pamiętać, że obcina się wyłącznie koniuszek paznokcia.

Jeśli pazury psa są białe lub jasne nie ma problemu by zobaczyć gdzie kończy się paznokieć a zaczyna tkanka nerwowa. Miejsce to ma kolor różowy. Jeśli natomiast paznokcie są ciemne, można rozpoznać to miejsce po tym, jak środek przycinanego paznokcia robi się coraz ciemniejszy. Jeśli niechcący jednak utniesz paznokieć za bardzo, skaleczysz wtedy swojego pupila. Gdy paznokieć zacznie krwawić należy nacisnąć jego koniuszek i posypać talkiem. Jeśli po około 10 minutach krwawienie nie ustaje należy zawieźć psa do weterynarza. W takim wypadku prawdopodobne jest że pies już nigdy nie pozwoli na obcinanie pazurów.

Poza obcinaniem jest jeszcze inne wyjście. Jeśli macie obawy że możecie skaleczyć psa, można zastosować diamentowy pilnik, taki jak do kobiecych tipsów. Spiłowuje się nim koniuszek paznokcie jednak ten zabieg trwa o wiele dłużej niż obcinanie. Mamy jednak pewność że nie zrobimy psu krzywdy.

Nie wszystkie psy potrzebują obcinania paznokci. Psom które żyją na zewnątrz i psom bardzo aktywnym paznokcie spiłowują się same. Obcinając paznokcie należy nie zapomnieć o ostrodze, dodatkowym pazurze na tylnych łapach, gdyż zawija się on i wbija w ciało psa.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.