Czesanie psa

Dodane przez:
Adam, 20.09.2010
Kategoria:
Zdrowie i pielęgnacja

Odpowiednie zadbanie o sierść naszego pupila stanowi ważny element jego zdrowia i pielęgnacji. Od dawna ludzie uważali, iż częste czesanie włosów poprawia ich kondycję, staję się dzięki temu piękniejsze i zdrowsze. Zwierzęta również chcą być piękne, jednak same nie są w stanie się czesać i muszą liczyć się z pomocą ludzką. Czesanie naszego pupila to nie tylko jego sierść w doskonałej kondycji ale również mniej sierści na meblach czy też dywanie. Szczotkowanie wyzwala w skórze naturalny olej, pozwalający utrzymać sierść miękką i błyszczącą. Psy bardzo chętnie poddają się tej czynności, choć niektóre z wielkim oporem, dlatego też warto zrobić to w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim musimy wybrać jak najlepszą szczotkę dla naszego pupila. W takim wypadku bierzemy pod uwagę sierść naszego psa. Jeśli jest ona długa i gęsta, najlepszym wyborem będzie rzadka szczotka. Do sierści krótkiej i miękkiej natomiast wybieramy szczotkę gęstą. Jeśli sami nie możemy się zdecydować, pamiętajmy iż możemy o radę poprosić sprzedawcę, który jako osoba fachowa udzieli nam pomocy.

Gdy już bierzemy się za czesanie naszego psa a jest on ras małych, możemy to zrobić na kolanach. Siadamy wygodnie, bierzemy pupila właśnie na kolana, początkowo głaszczemy by przełamać ewentualną niechęć psa do szczotkowania po czym rozpoczynamy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli pies jest duży układamy go wygodnie na podłodze a sami siadamy obok. Zwierzę szczotkujemy pomału i delikatnie, tak by go nie wystraszyć.

Ważnym aspektem szczotkowania jest dokładność. Dzięki takiemu zabiegowi usuwamy wypadające już z pupila włosy i zapobiegamy późniejszemu ich sprzątaniu. Pociągnięcia muszą być krótkie. Zazwyczaj szczotkujemy tylko zewnętrzną partię włosów, dlatego bardzo ważne jest by pamiętać również o tych drobniejszych, przykrytych zewnętrzną warstwą. Warto spróbować czesać psa również pod włos, gdyż w ten sposób docieramy do wszystkich włosów. Ponadto będzie to swego rodzaju masaż dla skóry psa poprawiający jakość jego sierści.

Pies nie zawsze może dać się czesać, siedzieć spokojnie. Nie warto się tym jednak zniechęcać. Warto w takich wypadkach wypróbować specjalną rękawicę do czesania, na której są specjalne masujące gumowe wypustki. Zbierają one dodatkowo wypadające włosy. Większość psów akceptuje taki sposób szczotkowania gdyż sprawia im on po prostu przyjemność.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.