Jak ocenić wiek psa

Dodane przez:
Adam, 21.09.2010
Kategoria:
Psie życie

Pies jest bardzo lojalnym i jednym z najbardziej oddanych przyjaciół człowieka. Pies trzymany w domu prawie zawsze traktowany jest jako członek rodziny. Pies jednak żyje dużo krócej niż człowiek, a czas jego życia zależy od rasy, wielkości i wagi. Duże psy z natury żyją krócej niż te najmniejsze. Żywotność dużego psa waha się w przedziale 8-10 lat, małego natomiast 13-15 lat. Dlatego też psie życie to tylko część życia człowieka. Wszystkie psy mają skrócony czas dzieciństwa i wydłużony czas dorosłości. Same stawiają pierwsze kroki już trzy tygodnie po narodzinach a pełną dojrzałość fizyczną osiągają w wieku 18 miesięcy.

Jeśli macie psa nie od szczeniaka a chcielibyście poznać jego wiek, nie ma nic prostszego. Najlepszym na to sposobem jest zbadanie stanu uzębienia psa. Sprawdzenie powinno obejmować zarówno dolną jak i górną szczękę. Psy mają widoczne na zębach ślady, które zanikają po około 6 latach życia. Uwagę zwracamy również na to czy pies nie ma nalotu na uzębieniu oraz nierównych, ostrych krawędzi. Do roku czasu każdy pies powinien mieć białe i czyste zęby. Wraz z wiekiem zęby stają się coraz gładsze i znaki zaczynają zanikać. Gdy pies osiągnie wiek 3-4 lat wszystkie znaki na górnej i dolnej szczęce znikną. Nie będą one jednak całkowicie gładkie i bez nalotu. Z wiekiem również (około 6 lat) cztery zęby z przodu będą miały równą powierzchnię oraz pozbawione będą jakichkolwiek niedoskonałości. Będą ostre i bardzo gładkie. Gdy pies osiągnie wiek 10 lat jego zęby staną się płaskie i gładkie, bardzo wyrównane i nie będą posiadały jakichkolwiek znaków. 10-15 lat to wiek, kiedy na zębach psa pojawi się już osad oraz mogą występować ubytki w uzębieniu.

Choć nie udowodniono tego dotychczas naukowo, szacuje się iż jeden rok ludzkiego życia to siedem psich lat. Psy przywiązują się do człowieka bardzo mocno, i stają się kompanami i przyjacielem na całe swoje życie.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.