Jak działa mikroczip.

Dodane przez:
Adam, 23.09.2010
Kategoria:
Podróże

Mikroczip jest urządzeniem pasywnym potrzebującym do swojej aktywacji fal radiowych generowanych przez specjalny czytnik.

Mikroczip składa się z małego układu scalonego, zaprogramowanego losowo wybranym, 15 cyfrowym numerem. Układ ten, połączony jest z ferrytowym rdzeniem i kondensatorem, na który nawinięta jest miedziana cewka, działająca na zasadzie anteny. Wymiary takiego całego układu to około 9 mm x 1,5 mm. Jest on zatopiony w specjalnej szklanej kapsule, odpowiadającej ziarenku ryżu i mierzącej 12 mm x 2.1 mm.

Transponder (mikroczip) aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Fale te, po przetworzeniu przez mikroprocesor, zawierają zakodowany numer mikroczipu, wysyłane są z powrotem do skanera, który dekoduje je i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie. Cała procedura trwa nie więcej niż 40 sekund.

Odległość odczytu przy użyciu standardowego czytnika waha się w granicach 5-20 cm i jest uzależniona od wielkości jego anteny. W najczęściej stosowanych czytnikach kieszonkowych wielkość ta nie przekracza 10 centymetrów. Ze względu na to, iż mikroprocesor nie potrzebuje wymiennych źródeł zasilania ani części, które podlegają wymianie można stwierdzić, że jego sprawne działanie trwa dziesiątki lat, a na pewno dłużej niż życie przeciętnego zwierzaka. Mikroprocesory dostarczają stałej, unikalnej pod względem kodu identyfikacji, która nie traci swej wartości pod względem czasu ani nie wybarwia się jak tatuaże.

Implantacja procesora odbywa się za pomocą specjalnej igły, przypominającej wyglądem igłę do robienia zastrzyków jednak większej średnicy. Mikroczip fabrycznie umieszczony jest w igle i podczas iniekcji wypychany jest przez tłoczek specjalnej strzykawki bądź implantera.

Według Word Small Animal Veterinary Association (WSAVA) oraz The Federation of European Companion Animal Veterinary Associations (FECAVA) dopuszczalne są jedynie dwa miejsca implantacji mikroczipa dla psa. Transponder implantowany jest podskórnie na grzbiecie pomiędzy łopatkami, bądź podskórnie w środkowej części szyi po lewej stronie.

Popierana jest jedynie implantacja pomiędzy łopatkami, gdyż miejsce to powoduje dużo mniejszy dyskomfort dla psa oraz obniża ryzyko ewentualnej migracji mikroczipa. Według przeprowadzonych dotychczas badań i doświadczeń przez amerykańskich i brytyjskich naukowców, ta forma implantacji jest również dużo bezpieczniejsza i cechuje się dużo niższym ryzykiem powikłań jak również ewentualnej migracji mikroczipa w pierwszych trzech tygodniach od implantacji. W Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA implantacja po lewej stronie szyi jest niedozwolona.

Zabieg implantacji jest bezbolesny i zazwyczaj zwierzę reaguje na niego w taki sam sposób jak na normalny zastrzyk. Mikroprocesor jest biokompaktbilny i nie powoduje jakichkolwiek reakcji alergicznych. Dla dodatkowej ochorny przed migracją chipa w ciele zwierzęcia, niektórzy producenci powlekają mikroczipy związkami polimerów, które pomagają implantowi odpowiednio usadowić się i zakotwiczyć w tkankach podskórnych.

Zarówno psy jak i koty identyfikuje się podczas ich pierwszych szczepień.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.