Rozmowa z psem

Dodane przez:
Adam, 16.09.2010
Kategoria:
Pies w domu

Jak sami wiemy na świecie istnieje wiele ras psów. Każda z nich, a właściwie każdy pies ma inny charakter i zupełnie inaczej reaguje na cały świat który go otacza. Nie jest to jednak jakąkolwiek barierą by psy rozumiały siebie nawzajem i uczyły się od siebie. Dlatego też człowiek, który zdecyduje się na przygarnięcie psa, powinien bacznie go obserwować, uczyć się jego zachowań, psiego języka oraz wszystkich zwyczajów jakie rządzą psim światem, co znacznie ułatwi jego wychowanie i zrozumienie.

Warto zaznaczyć, iż język jakim porozumiewają się psy, to nie tylko język gestów, mowa ciała, ale także zdolność wzajemnego wyczuwania charakterów, nastroju oraz kondycji psycho-fizycznej. Każdy komunikat jaki wysyła do swojego pana pies lub odbiera ma znaczenie, i przedstawia postrzeganie świata właśnie przez to zwierzę. Podobnie jest z ludźmi, więc człowiek z psem powinien zrozumieć się bez problemu. Jednak jest inaczej.

Dla człowieka najważniejszą formą komunikacji jest słowo i to właśnie na słowie opiera się również podczas komunikacji ze zwierzętami. Nie zwraca natomiast wcale uwagi na swoją mowę ciała i nastrój, który powinien mówić to samo co słowa. Przykładem może być najprostsze zdanie wypowiedziane miłym głosem: „chodź tu pieseczku, zobacz mam dla Ciebie kiełbaskę”, a myślimy: „niech tylko cię złapię ty kundlu, to popamiętasz mnie i skończą się te głupie ucieczki”. Zwierzę bardzo dobrze odczuwa brak jakiejkolwiek spójności obydwu sygnałów i staje się bardzo ostrożne w bliższym kontakcie z człowiekiem.

Więc choć człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy, to zwierzę jest w stanie rozszyfrować go w każdej sytuacji. Dlatego na przykład wielokrotnie mówi się by nie okazywać strachu przed psem gdyż ten wyczuwając słabość może zaatakować. Mowa tutaj o każdych psach, bo wyczuwając słabości górują nad człowiekiem. Wiele razy też mamy taką sytuację gdy właściciel psa denerwuje się na swego czworonoga, że pies jest głupi bo go nie słucha, podczas gdy pies jest właśnie bardzo inteligentny i wrażliwy ale wzajemne zrozumienie jest niemożliwe ze względu na rozbieżność komunikatów pomiędzy człowiekiem a psem. Zwierzęta mówią do człowieka cały rok a nie jedynie w Wigilijny wieczór. Warto więc poświęcić im troszkę czasu i postarać się odgadnąć co chcą powiedzieć. Takie rozmowy mogą człowieka naprawdę wiele nauczyć. Nawiązując rozmowę z psem człowiek powinien starać się przekazać spójność sygnałów, tak by wzbudzić odpowiednie zachowanie, emocje nastrój i zachowanie u psa. W ten sposób nawiązuje się swoista więź między dwoma istotami, przyjaźń i miłość w której dwie istoty żyją wspólnie obok siebie.

„Nie idź za mną, mogę nie poprowadzić. Nie idź przede mną mogę nie nadążyć. Idź obok mnie i bądź moim przyjacielem”

Albert Camus

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.