Pies i kot pod jednym dachem

Dodane przez:
Adam, 27.09.2010
Kategoria:
Pies w domu

Wielu przyszłych właścicieli psów, posiadających już zwierzęta domowe takie jak królik, kot zadaje sobie pytanie, czy pies będzie mógł żyć razem z tymi zwierzętami pod jednym dachem. Zastanawiają się oni również co należy zrobić, by uniknąć konfliktów między zwierzętami i czy jest to w ogóle możliwe.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pies jest drapieżnikiem, i jak każdy drapieżnik zdolny jest do polowania oraz zabijania swoich ofiar, nawet takich które znacznie przewyższają jego masę i wysokość, potrafiących również się bronić. Łowieckie zachowania u psa uaktywniają się na widok poruszających się małych u dużych zwierząt. Nie jest ważne czy pies jest w takim wypadku głodny czy też najedzony. Poluje pomimo tego. Psi instynkt łowiecki jest szczególnie silny u ras myśliwskich, które zostały specjalnie wyselekcjonowane w tym kierunku.

Czy w takim wypadku pies i królik czy kot mogą żyć razem?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, gdyż pies choć jest drapieżnikiem, nie zjada ani swoich przyjaciół ani członków stada należących do gatunku. Ważną rolę odgrywa w takim wypadku odpowiednia socjalizacja, czyli pierwsze kilka tygodni życia szczenięcia, gdyż jest to bardzo ważny okres rozwoju motorycznego, emocjonalnego, gdy przystosowanie psa do nowych warunków jest łatwe oraz pozwala mu na identyfikację ze swoim gatunkiem lub gatunkiem obecnym w czasie tego okresu. Jest to też najlepszy czas na wytworzenie więzi rodzinnych z innym gatunkiem lub innymi osobnikami, identyfikację wszystkiego, co nie należy do rodziny, co jest nieznane, groźne czy też budzące nieufność. Okres socjalizacji u psów przypada między 7 a 12 tygodniem życia i wpływa na całe jego późniejsze relacje z otaczającym go światem. Przykładem może być wychowanie psa wiejskiego przy stadzie owiec lub drobiu, gdzie pies w późniejszym czasie nie będzie polował na te zwierzęta. Pies miejski podczas wycieczki na wieś może natomiast upolować takie zwierzę.

Socjalizacja w tak wczesnym okresie w znacznym stopniu redukuje zachowania łowieckie, jednak nie eliminuje ich całkowicie. Jeśli młody pies był socjalizowany wraz z kotem, będzie respektował jego obecność w domu, jednak tylko wtedy jeśli kot nie zacznie uciekać. Gdy kot zacznie uciekać i sytuacja ta będzie miała miejsce poza terenem domu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyzwoli to w psie zachowania łowieckie i zacznie gonić kota.

Problemem mogą być również tendencje do zawężania socjalizacji do określonego typu osobników w obrębie danego gatunku. Jeśli na przykład szczenię będzie socjalizowane z białymi królikami to w przyszłości łatwiej będzie respektować króliki o tym właśnie umaszczeniu. Sytuacja ta ma również odwzorowanie w przypadku innych specyficznych cech różniących osobniki danego gatunku.

By uniknąć tego typu problemów ze zwierzętami warto zastosować się do kilku rad. Gdy już mamy jakieś zwierzę w domu np. królika, kota, to najlepiej chcąc mieć jeszcze psa wybrać szczeniaka w wieku 7-8 tygodni i samemu zapewnić mu właściwą socjalizację z posiadanymi zwierzętami. Wzięcie starszego psa niż 3 miesięczny, nie socjalizowanego z innymi zwierzętami jest zawsze objęte ryzykiem. Podobna sytuacja ma miejsce gdy decydujemy się na dorosłego psa, o nieznanej nam przeszłości.

Pierwsze spotkanie szczenięcia z posiadanymi przez nas już zwierzętami muszą przebiegać pod stałym nadzorem właściciela. W czasie nieobecności właściciela zwierzęta powinny być rozdzielone. Opiekun szczenięcia musi kontrolować jego ruchy tak, aby nie atakowało innego zwierzęcia lub też nie zmuszało bezustannie do zabawy. Należy również uważać, by szczenię nie wyniosło zbyt nieprzyjemnych doświadczeń z obcowania z kotem czy królikiem (pogryzienie, podrapanie), aby w przyszłości ich obecność nie kojarzyła się negatywnie. Właściciel powinien stworzyć odpowiednie warunki ku temu, by zwierzęta dobrze się poznały i nauczyły odpowiednich zachowań wobec siebie.

Wprowadzenie szczenięcia do domu, w którym mieszka dorosły kot, przebiega zazwyczaj bezproblemowo. Kot ma czas, by przyzwyczaić się do obecności psa, zanim ten dorośnie, zacznie szczekać tak głośno by kot mógł się wystraszyć. Należy pozwolić również by to kot sam wyznaczył granice ruchliwemu szczenięciu, oraz by miał możliwość odizolowania się od niego, gdy będzie miał na to ochotę.

W odwrotną stronę działa to troszkę inaczej i wprowadzenie kota do domu, w którym jest dorosły pies, nie socjalizowany z kotami może stanowić bardzo poważny problem. Jeśli kot jest dorosły, i nie był socjalizowany z psami może być jeszcze gorzej. Jeśli natomiast pies i kot przeszli przez prawidłową socjalizację z dużą ilością stymulujących bodźców w otoczeniu, jeśli pies jest z natury spokojny i delikatny, gdy zwierzęta nie przejawiają jakichkolwiek problemów z zachowaniem to bez większych przeszkód uda się przyzwyczaić je do wspólnego życia pod jednym dachem.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.