Nauka komendy "siad"

Dodane przez:
Adam, 20.09.2010
Kategoria:
Pies w domu

Nauka psa dobrych nawyków, a w szczególności komend i pełnego posłuszeństwa wobec swojego opiekuna to poświęcenie dość długiego czasu i ogromne zaangażowanie zarówno ze strony człowieka jak i pupila. Psy pod wieloma względami są jak ludzie, niektórzy uczą się wolno, inne stosunkowo szybko. Skupmy się na komendzie „siad” i nauce tej komendy psa.

Przy nauce tej niezbyt trudnej z pozoru komendy, zastosujemy pewien wybieg psychologiczny oraz użyjemy ulubionych smakołyków naszego psa. Całą naukę komendy postaram się przedstawić w postaci określonych punktów, które powinny zapewnić końcowy sukces.

- nigdy nie zaczynamy treningu gdy nasz pies jest śpiący lub w złych humorze. Najlepszą porą jest czas od razu po spacerze lub przed posiłkiem. Trening odbywamy cały czas w tym samym miejscu przez około 5 minut. Pamiętajmy, że młodym psom ciężej jest skupić uwagę na wydawanej przez opiekuna komendzie. Czynność powtarzamy kilka razy dziennie.

- ulubione przekąski naszego psa przygotowujemy w szczelnej, na przykład zasuwanej torbie. Powinny one być malutkie, dlatego warto je nawet połamać na mniejsze części. Nie potrzeba podawać wielkich przysmaków w ramach wynagrodzenia psu wykonania poprawnie komendy. Ma być to po prostu symbolem.

- nigdy nie wyjmuj dużej ilości przekąsek z torby, co najwyżej jeden-dwa kawałki. Pokaż psu jego smakołyki, daj mu je nawet powąchać jednak nie pozwól mu ich zabrać.

- przysmak przytrzymuj nad głową psa tak, by miał z nim kontakt wzrokowy oraz czuł jego zapach. Sam będzie chciał go dostać i automatycznie będzie opuszczał tylnią część tułowia do siadu. Gdy będzie już prawie w pozycji siedzącej wydaj komendę „siad”, a gdy już usiądzie daj mu jego przysmak oraz pochwal że usiadł.

 

- jeżeli naszym celem jako opiekuna jest nauczenie reagowania psa na gest dłonią, wydając komendę „siad” wykonujemy również gest dłonią, oznaczający wydawaną komendę. Ręczny znak do siadu jest to otwarta dłoń ze złączonymi palcami wyciągnięta do przodu, która na komendę siad jest opuszczana powoli do dołu. Na początku tego typu tresury wykonujemy wyraźny gest dłonią do dołu, by pies łatwo mógł rozpoznać komendę.

 

- czynność należy powtarzać kilka razy dziennie. Pokazujemy psu nagrodę i mówimy „siad” równocześnie wykonując gest komendy dłonią. Jeśli widzisz rezultaty w postaci pozytywnej reakcji psa na komendę, spróbuj jedynie pokazać pupilowi przysmak nie trzymając go już nad głową a jedynie wypowiadając komendę.

- każdego kolejnego dnia rozpoczynaj trening z pokazanym już przysmakiem, jeżeli pupil nie reaguje, przysuwaj go stopniowo do jego głowy. Rób to jedynie raz lub dwa, a dalej kontynuuj bez przybliżania przysmaku.

- gdy pies zapozna się już z komendą „siad” trzeba spróbować by wykonał ją bez otrzymywania nagrody za każdym razem. Wtedy wynagradzamy go pochwałami, pieszczotami oraz uśmiechem.

- po kilku dniach ćwiczeń, pies powinien już poprawnie reagować na komendę „siad” za którą otrzyma wtedy jedynie pochwałę od opiekuna i udzieli mu się jego entuzjazm. Przysmaki podajemy nadal okazjonalnie, by pomóc psu wykonywać komendy, co wpaja mu myślenie iż za którymś razem otrzyma upragnioną nagrodę.

W przypadku nauki jakiejkolwiek komendy warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by sesje treningowe były częste i krótkie, odbywały się w najlepszym ku temu czasie dla psa. Cały czas należy pamiętać o pochwałach i nagrodach, które zachęcają psa do wykonywania poleceń, odpowiednim tonie głosu oraz wykonywanych przez nas gestach. Nigdy nie uczmy też psa komend na siłę, gdyż tym sposobem niewiele jesteśmy w stanie osiągnąć.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.