Jak uspokoić psa podczas burzy

Dodane przez:
Adam, 21.09.2010
Kategoria:
Pies w domu

Podczas burzy psy o charakterze bojaźliwym odczuwają bardzo duży niepokój. Często w strachu przed błyskami i grzmotami ich zachowanie staje się odmienne i niezrozumiałe dla opiekunów. Powodem takiego a nie innego zachowania jest to, iż psy słyszą dźwięki głośniej niż burze. Uspokojenie psa podczas burzy, wymaga od jego właściciela czasu, cierpliwości i szkolenia w tym kierunku. Warto jednak pokusić się o to gdy zostawiamy psa samego w domu.

 

Podczas burzy jako opiekunowie naszego pupila powinniśmy z nim rozmawiać spokojnym głosem. Zwierzęta, a w szczególności psy bardzo łatwo wyczują lęk u właściciela, jeśli więc zauważą u Ciebie strach, same też nie przestaną się bać, warto więc zachować spokój. W takich momentach trzeba również poświęcać dużo więcej uwagi swojemu psu niż normalnie. Można usiąść obok niego i głaskać go. Pies jak każdy przyjaciel, doceni fakt iż pozostałeś z nim podczas burzy, a obecność opiekuna w tak trudnych dla niego momentach sprawi mu ogromny komfort. Należy mu okazywać jak najwięcej uczuć, pokazać iż nie ma się czego bać. Można się z nim bawić, czesać, ważne by odwrócić jego uwagę od burzy czy to przy pomocy zabawek czy też ulubionych smakołyków.

Możemy również przygotować psu łatwo dostępne schronienie, gdzie w razie potrzeby będzie mógł się skryć. W takim schronieniu kładziemy kilka z jego ulubionych zabawek, smakołyki, tak, by pies choć na chwilę odwrócił swoją uwagę od hałasów. To miejsce jakie mu sami stworzymy, ma mu się kojarzyć z bezpieczeństwem.

Można zastosować też trening, mający na celu przyzwyczajenie psa do odgłosów burzy. W tym celu, puszczamy mu odgłosy grzmotów nagrane wcześniej, nawet jak jest ładna pogoda, cały czas obserwując reakcję psa na dźwięki. Stopniowo zwiększamy głośność, by sprawdzić jakie natężenie dźwięku powoduje u psa dyskomfort. Trening ten powoduje, iż po jakimś czasie pies przyzwyczai się do odgłosów burzy.

Jeśli jako opiekun nie jesteś w stanie zapanować nad strachem swojego psa, warto skonsultować się z weterynarzem. Być może uda mu się podpowiedzieć Ci, jak należy postępować z psem lub przepisze jakieś specjalne środki, które pomogą zachować mu spokój. Przyczyna takiego zachowania nie musi leżeć w burzy a może mieć również podłoże medyczne, dlatego weterynarz będzie w stanie to ocenić.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.