Aportowanie

Dodane przez:
Adam, 22.09.2010
Kategoria:
Pies w domu

Każdy z posiadaczy psów chce by jego pupil poznał jak najwięcej komend i opanował je do perfekcji. Jedną z takich komend jest „aport”. To bardzo użyteczna i pomocna komenda przy tworzeniu więzi między opiekunem a psem. Warto więc poznać najlepsze metody, aby nauczyć psa aportować.

Naukę aportowania należy przeprowadzać małymi kroczkami gdyż psy, zwłaszcza szczeniaki wykazują brak jakiegokolwiek zainteresowania treningami. Wolą się bawić i biegać. Dlatego taki trening warto opierać na zabawie a nie typowej nauce.

Jak wiadomo każdy pies jest inny, inaczej zachowuje się również w danych sytuacjach, dlatego nie zdziwmy się jeśli pies nie będzie chciał od razu słuchać i na początku nie będzie przynosił rzucanych mu do aportowania przedmiotów. Głównym narzędziem pracy przy wydawaniu tej komendy jest głos. Musi brzmieć przyciągająco i ekscytująco by pies wyczuł emocje w nim, by wiedział że dzieje się coś ważnego, wobec czego nie może pozostać obojętny i musi zareagować. Należy cały czas utrzymywać wysoki ton głosu i emocje na wysokim poziomie.

Przed rzuceniem patyka do aportowania (lub czegoś innego co ma przynieść) dobrze będzie nauczyć psa najpierw podnosić tą rzecz. Najlepiej jest położyć się przed psem i poprosić go by podał patyk. Za każdym razem, gdy psu uda się to należy go pochwalić, pogłaskać i powiedzieć że jest się zadowolonym z niego. Ćwiczenie to należy powtarzać wielokrotnie, do czasu, aż nie będzie trzeba mówić psu co ma zrobić z patykiem do aportowania. Jeśli pies nadal nie wykazuje zainteresowania nauką nowych poleceń, warto okazać mu sfrustrowanie jego zachowaniem. Nie ma być to zdenerwowanie, gdyż w taki sposób zniechęci się psa do ćwiczenia aportów lub zastraszy wzbudzając w nim poczucie iż jest to przykry obowiązek jaki ma spełnić wobec swojego opiekuna a nie dobra zabawa. Nie warto i nie powinno się karcić psa, wymagana jest cierpliwość gdyż każdy pies ma swoje tempo nauki.

Gdy dopiero co rozpoczynamy trening, dobrze jest trzymać psa na smyczy. Podstawiamy mu wtedy pod pysk aportowany przedmiot i zachęcamy by wziął go w zęby. Wydajemy komendę „trzymaj” i głaszczemy po pysku od nosa w kierunku czoła. Głaskanie ma na celu utwierdzenie psa że robi dobrze. Nigdy nie należy psa zmuszać do tego typu zachowań a jedynie zachęcać. W końcu pies powinien sam nauczyć się brać aportowany przedmiot. Gdy tę czynność będzie miał już opanowaną, jest to odpowiedni moment by ten przedmiot rzucić i zachęcić psa do przyniesienia go z powrotem. Pamiętajmy że za każdym razem należy psa pochwalić. Trochę czasu potrwa zanim pies nauczy się aportować idealne, ale nie pośpieszajcie go, bo traktując aportowanie jako zabawę z psem sukces przyjdzie szybciej.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.