Elektroniczna systemy treningowe

Dodane przez:
Adam, 17.09.2010
Kategoria:
Akcesoria dla psa

Treningowa obroża elektroniczna jest niezwykle skuteczna i naprawdę bardzo efektowna. Należy jednak pamiętać o odpowiednim użytkowaniu jej. Polega ona na pełnej współpracy z psem i wymaga od użytkownika jedynie minimum wysiłki w celu nauczenia psa wszystkich pozytywnych nawyków. Elektronicznych systemów treningowych nie należy stosować jedynie jako sposobu karania psa. Sprzęt ten, odpowiednio użytkowany pozwala w krótkim czasie uzyskać doskonałe wprost efekty szkoleniowe i dać jeszcze większą radość z posiadania psa jego właścicielom.

Najważniejszym atutem tego systemu jest możliwość natychmiastowej reakcji na negatywne zachowanie psa, dokładnie w danym momencie, kiedy takie ma miejsce, jednocześnie nie ograniczając swobody psa, gdyż elektroniczne systemy treningowe współpracują na odległość nawet do 1600 metrów, a treningi z obrożami elektronicznymi można zacząć bardzo wcześnie bo po ukończeniu 6 miesiąca życia przez psa. Warunkiem jest dobra kondycja zwierzęcia.

Wyróżniamy trzy główne odmiany obroży elektronicznej w zależności od przeznaczenia:

1. Jako obroża treningowa.

Elektroniczne obroże, służące do celów treningowych, składają się z pilota umożliwiającego wysyłanie komend na odległość oraz obroży współpracującej z nadajnikiem zakładanej psi. Najpopularniejsze z takich zestawów pozwalają na wydawanie komend na odległość do 500 metrów. Parametry te, pozwalają zapewnić psu wystarczającą ilość swobody w naturalnym terenie. Większość z obroży działa na zasadzie impulsu elektrostatycznego. Bardziej zaawansowane elektroniczne systemy treningowe posiadają zasięg nawet ponad jednego kilometra i są stosowane w profesjonalnych tresurach, na przykład psów myśliwskich. W bardziej zaawansowanych systemach pilot obsługuje większą ilość obroży: od dwóch do czterech. Dobre obroże treningowe posiadają funkcję ostrzegania dźwiękowego i odpowiednią ilość poziomów impulsów korekcyjnych. Najwyższe modele obroży elektrycznych dysponują również specjalną funkcją „booster”, pozwalającą na szybkie wysłanie impulsu „zatrzymującego” o wyznaczonym poziomie odpowiednim dla danego psa.

2. Jako obroża antyszczekowa – ograniczająca uporczywe szczekanie.

Obroże te mają za zadanie ograniczać uporczywe szczekanie lub wycie psa. Są różne wersje tej obroży działające na zasadzie impulsu elektrostatycznego, sprayu zapachowego czy też sygnału ultradźwiękowego. Czasami obroża noszona przez psa, zostaje zastąpiona poprzez nadajnik umieszczany w pobliżu psa, który po wykryciu szczekania emituje impulsy ultradźwiękowe, nieprzyjemne dla zwierzęcia. Jedną z ważniejszych cech dobrej obroży antyszczekowej jest czujnik wibracji krtani. Zapobiega on włączeniu obroży poprzez szczekanie innego psa, a jednocześnie ogranicza takie zachowania jak wycie czy warczenie. Zaawansowane modele tego typu obroży umożliwiają dobór odpowiedniego impulsu poprzez oprogramowanie obroży. W wyższych modelach dodatkowo bateria została zastąpiona przez akumulatorki, które można doładować przez dołączony zasilacz. Jeśli zamierzamy zastosować obrożę na zewnątrz pomieszczeń warto sprawdzić czy jest to model wodoodporny i wybrać model zasilany akumulatorkami lub specjalnymi wodoodpornymi bateriami, gdyż częsta wymiana baterii może spowodować ich zamoczenie poprzez wyrobienie się gumowej uszczelki zabezpieczającej wieczko do wymiany baterii.

3. Jako obroża ograniczająca dostęp psa do wybranych miejsc.

W ogrodzie obroża umożliwia tworzenie niewidzialnych stref dostępnych i zakazanych dla psa. Jest to coś na wzór pastucha elektrycznego stosowanego do wypasu bydła. Specjalne systemy ogrodowe są zaprojektowane zarówno dla psów jak i kotów. Zestawy takie składają się z nadajnika i obroży zakładanej psu. Specjalnym kablem wyznacza się strefy dostępne i zakazane dla psa tworząc pętle wokół nadajnika i można dowolnie modyfikować wszystkie strefy. Po zbliżeniu się do kabla wydzielającego strefę, obroża wydaje ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, a jeśli to nie skutkuje wyzwala impuls elektrostatyczny zmuszający psa do opuszczenia strefy. Szerokość stref oraz ich odpowiedni układ zazwyczaj możemy ustawić jednym pokrętłem, róże automatycznie również dobiera szerokość strefy ostrzegania i strefy impulsu. Większość tego typu obroży odporna jest na działanie wody, natomiast nadajnik powinien być umieszczony w miejscu gdzie nie ulegnie zamoknięciu. Wyższej klasy systemy posiadają obroże na akumulatorki, z inteligentnym systemem rozpoznawania odległości od kabla, dzięki czemu impuls nasila się wraz ze zbliżaniem się psa do strefy chronionej. Zestawy te zawierają dodatkowo specjalny komplet flag ostrzegawczych, które umieszczone są na granicy stref zakazanych dla pupili. Znacznie przyspieszają one treningi. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest ogrodzenie bezprzewodowe, które pracuje w oparciu o fale radiowe, jednak w przypadku nadajników radiowych nie ma możliwości dokładnego określenia stref zakazanych dla psa, pozostaje za to wydzielona stała strefa wokół odbiornika, która jest regularnym okręgiem z ustalonym przez nas zasięgiem. Jest to ciekawe wyjście w przypadku zmiany miejsca pobytu i zabierania ze sobą psa. Mamy wtedy pewność, że zwierzę nie oddali się ponad ustawioną w nadajniku odległość.

Podobnie możemy wykorzystać te systemy w domu, gdzie specjalnie wydzielone strefy zapobiegają pojawianiu się psów w miejscach, w których ich nie chcemy jak pokój dziecka czy też ulubiona kanapa. Najskuteczniejsze w takim wypadku są odstraszacze zapachowe – sprayowe. Część z nich posiada detektory ruchu identyfikujące pojawienie się psa, część natomiast wyposażona jest w specjalny nadajnik i odbiornik, które skutecznie rozpoznają zbliżanie się zwierzaka do zakazanej strefy oraz unikają działania w sytuacji, kiedy detektor ruchu może wzbudzić się wykrywając człowieka. Obroża uwalnia dawkę nieprzyjemnego dla psa zapachu i w ten sposób zniechęca go do zaglądania w zabezpieczone miejsce.

Tresura psa przy użyciu elektronicznych systemów treningowych to jak na razie innowacyjne rozwiązanie i sposób dla wszystkich osób, które chcą w ogóle poświęcić czas na szkolenie swojego psa. Warto więc przy zakupie danego produktu kupić go już naprawdę dobrej jakości, znanego producenta i unikać taniego sprzętu nieznanego pochodzenia sprzedawanego bez certyfikatów bezpieczeństwa czy też instrukcji w języku polskim. Wybierając sprzęt możemy też dopasować go pod konkretne wymagania, takie jak wielkość rasy czy też gęstość sierści. Ważny jest również certyfikat CE, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej niesprawdzonych urządzeń z rynku chińskiego o wątpliwej jakości, mogących stanowić zagrożenie dla psa. Dodatkowym certyfikatem który powinno się wziąć pod uwagę to ECMA. Producenci, którzy przystąpili do tej organizacji zapewniają wysoką jakość produktu oraz pełne bezpieczeństwo psa noszącego obrożę. ECMA wprowadza również restrykcyjne normy impulsów elektrostatycznych oraz wymaga od producentów tam zrzeszonych stosowania w urządzeniach zabezpieczeń przed niekontrolowanym lub nieodpowiednim użyciem tak by zapewnić jak największe bezpieczeństwo psa noszącego obrożę elektryczną.

RSS

Nasi eksperci

Wypowiadają się dla Was na forum i zawsze dzielnie służą radą.